Ticarette e-dönüşüm

İnternet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ticaret dönüşüm gerçekleştirmekte ve az sermayeyle iyi kazançlar elde etmek mümkün hale gelmektedir. Sadece e-ticarette başarılı olmak için etkin pazarlama yöntemlerini doğru kullanmak gerekir

Geleneksel pazar ağındaki zorlu rekabet koşullarında kendilerine çok az bir pay edinen KOBİ`ler elektronik ticaret ile birlikte küresel pazarda yer alma imkânı bulmaktadır. E- pazarlamada faaliyetlerin daha kısa süre etkin sonuçlara ulaşması geleneksel pazarlamaya göre daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Geleneksel pazarlama kültüründe olduğu gibi yeni pazarlama kültüründe de reklamın temel amacı, işletmelerin mevcut müşterileri korumak ve yenilerini kazanmak için izin vermek, tüketicilerin ürün ve hizmetleri karşılaştırmak yardımcı olmaktır.

E- ticaret geleneksel ticaret anlayışa göre daha yeni ve gelişmekte olan bir sektör olduğu için müşteriye en kısa yoldan sonuç olarak ulaşması gerekmektedir. İnternet teknolojisinin gelişimi etkileşimi hızlandırmakta, alıcı veya tüketici aktif bir konuma gelmektedir. Bu durum üreticilerin, tüketicilere odaklanmasını ve onları iyi analiz etmesini gerektirmektedir. İnternet üzerinde alışveriş gerçekleştiren tüketiciler; genellikle bilinçli, eğitim düzeyi yüksek ve beklentileri karşılanmadığı zaman alternatif bir siteye giden bir görüntü çizmektedir.

Müşteriye ulaşmaktaki en iyi yöntem geleneksel pazarlamacılıkta olduğu gibi reklamı en etkin bir şekilde kullanılmasıdır. İnternet öncesi pazarlamacılıkta reklamların yayınlanabilmesi için geleneksel medyadan (radyo, TV ve gazete) yararlanılmıştır. İnternetin gelişimi ile birlikte reklamcılık algısı değişmektedir; Google Adwors, Banner, Fırlayan Kutu Reklamları (Pop-up) gibi reklam uygulamaları aracılığıyla geleneksel medyadaki reklamdan farklı olarak daha ucuza tüketicilerin algılarına yönelik reklamlar oluşturulduğu görülmektedir. İnternet reklamcılığı büyük bütçeler gerekmeden geleneksel mecralardan farklı olarak yerelden küresele ulaşabilmektedir. David Meerman Scott`a göre; “İnternet farklıdır. İnternet pazarlaması tek yönlü bir müdahale yerine bir alıcının tam gereksinim duyduğu anda yararlı bir içerik sunmaktadır . Elektronik ticarette tüketicilere başarılı bir şekilde ulaşmak için internet üzerinden pazarlama tekniklerini en etkin şekilde kullanmak gerekmektedir.

E- ticarette pazarlama yöntemi olarak;

Arama Motoru Pazarlama (SEM) ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): İnternette herhangi bir ürünün görünürlüğü ve pazarlamasını sağlamak amacı ile internet sitelerinin, arama motoru sonuç sayfalarında ön plana çıkmak için tanıtım yapan internet pazarlama yöntemleridir. Arama Motoru Optimizasyonu ise web sitesinin arama performansını arttırmaya yönelik yapılan çalışmalara denilmektedir. E- ticaret sitelerinin müşterileri tarafından görünürlüğünü yükseltmek amacı ile yürütülen bu çalışmalarda o site ile ilgili anahtar sözcükler belirlenerek arama motorları ( Google, Yahoo, Yandex) aracılığıyla müşterilerinin erişebilme potansiyelini yükseltmektedir. Bir pazarlama stratejisi olan SEO`da temel amaç ürünün arama motorlarında ön plana çıkarılmasıdır. SEM çalışmaları SEO çalışmalarından farklı olarak, geçici süreli pazarlama çalışmaları ve kampanyalar ile dönemsel ziyaretçi sayısı ve buna bağlı satışları arttırmaktır.

E- Mail (Posta) Pazarlama: Hedef kitleye elektronik posta ile ticari veya bağış toplama mesajları iletilerek yapılan doğrudan pazarlama şeklidir. E- posta ile pazarlama stratejik bir şekilde doğru yürütülür ve müşteriye ürün hakkında etkili bir enformasyon aktarılırsa, marka itibarı olarak üreticiye olumlu katkı sağlamaktadır. E-posta pazarlamanın en büyük dezavantajı ürün veya firma ile ilgi iletinin bilinmeyen (spam) posta olarak e- postaya iletilmesi müşteriyi olumsuz etkilemektedir. Son düzenlemelerle birlikte şahışların bilgisi dışında izinsiz e-posta gönderimleri yasaklanmıştır.

Web Site Aracılığıyla Pazarlama: Günümüzde işletmelerin elektronik bir kimliği olarak gösterilen web siteleri işletmelerin faaliyetlerini sunabileceği ve en önemlisi doğrudan müşteri ile etkileşime geçeceği bir araç konumundadır. Çevrimiçi reklamlar, web sitesini araç olarak kullanarak pazarlama mesajlarını doğrudan internet kullanıcılarını hedef alarak yayınlanan bir pazarlama stratejisidir. Çevrimiçi reklamcılığın en büyük avantajı yerel sınırlar olmadan küresel bir pazar ağ içinde ürünler ile ilgili özendirmenin hızlı bir şekilde yayılmasıdır.

Bulaşıcı (Viral) Pazarlama: Bulaşıcı pazarlama tekniği herhangi bir mesajın görünürlüğü ve etkisi web siteleri veya kullanıcıların tarafından yayılması ile hızlı bir şekilde kitlelere ulaşan bir pazarlama tekniğidir. Kısacası reklamın yayılması internet kullanıcıların birbirini teşvikiyle olmaktadır.
İzinli (Permission) Pazarlama: Herhangi bir ürün hakkında müşterinin kendi beklentileri ve isteği doğrultusunda gönderilen mesajlardır. “İzinli pazarlama” kelimesini literatüre kazandıran Seth Godin; izinli pazarlamayı, internet veri tabanındaki bilgiler aracılığıyla kişisel ve ilgili mesajlarını teslim ayrıcalığı müşterilerin ilgi ve ihtiyaçlarına göre yapılması olarak nitelendirmektedir. İzinli pazarlamada müşteri ilgi ve ihtiyaçlarına göre mesaj almakta ve dezenformasyona maruz kalmamaktadır.

EROL SERCAN YARALİ
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz